Dieta pęcherzoprzyjazna. Co jeść, a czego unikać przy zapaleniu pęcherza?
Zdrowa, zbilansowana dieta jest nie tylko doskonałym środkiem profilaktycznym, ale również może wspierać leczenie chorób układu moczowego. W świadomości społeczeństwa, głównie za sprawą reklam suplementów, „dieta pęcherzoprzyjazna” kojarzona jest z żurawiną.Tymczasem także wprowadzenie kilku innych zmian w żywieniu może wspomóc nas w walce z problemami pęcherza.
Na pęcherz żurawina
Jej owoce od dawna uważane są za skuteczne w walce z infekcjami układu moczowego. Żurawina jest źródłem m.in. błonnika, minerałów (sód, potas, fosfor, wapń czy magnez) czy witamin (A, C, E, witaminy z grupy B), ale dla pęcherza największe znaczenie mają flawonoidy, antocyjany i proantocyjanidyny. Te ostatnie zapobiegają mnożeniu się bakterii, a także utrudniają ich zagnieżdżanie się w ścianach moczowodów oraz pęcherza, co ułatwia ich usuwanie z organizmu. Podobne funkcje mają aronia i jagody.
Pożądane działanie moczopędne
Istotnym elementem w leczeniu zapalenia pęcherza moczowego jest przyjmowanie dużej ilości płynów, których wydalanie pomaga w pozbywaniu się bakterii z pęcherza i dróg moczowych. Powinna to być zrównoważona ilość około 2-3 l na dobę, przyjmowana w sposób równomiernie rozłożony w ciągu dnia. Lepiej jednak odstawić płyny z drażniącą pęcherz kofeiną: kawę i herbatę, energetyki oraz napoje gazowane, które zawierają dwutlenek węgla i słodziki. Oprócz samych płynów warto spożywać owoce i warzywa działające moczopędnie, tj. przyspieszające pracę nerek i zwiększające wydalanie moczu. Należy wymienić tu m. in.: jabłka, gruszki, arbuzy i melony, truskawki, poziomki, borówki, agrest. Warzywa o działaniu moczopędnym to m. in.: ogórki zielone, pomidory, chrzan, seler. Warto sięgnąć również po zioła. Doskonały jest mniszek lekarski. Do grupy ziół o podobnym działaniu zaliczamy też rdest ptasi, lubczyk ogrodowy, skrzyp polny, pokrzywę, jałowiec pospolityczy brzozę brodawkowatą.
Ogólne zasady
Przy schorzeniach pęcherza ważne jest właściwe wybieranie pokarmów. Dopasowanie diety w przypadku już istniejących schorzeń, to często sprawa indywidualna, jednak są również zasady ogólne, którymi warto się kierować. Przy zapaleniu pęcherza powinniśmy postawić na dietę niskohistaminową. Nieprzetworzone produkty spożywcze zawierają niewiele histaminy, im dłużej są one przechowywane lub dojrzewają, tym większa w nich zawartość histaminy. Należy więc unikać bogatych w nią kiszonek(kapusty, ogórków), serów pleśniowych, wędlin dojrzewających (salami, szynki długo dojrzewające, kindziuka), ryb – zwłaszcza wędzonych i konserwowych (makreli, śledzi, tuńczyka, sardynek), a także wszelkich rodzajów octu raz ketchupu. Nie poleca się również cytrusów, jako owoców, które zanim dotrą na nasze talerze, spędzają dużo czasu w chłodniach i magazynach.