Leczenie
Przy schorzeniach pęcherza ważne jest utrzymywanie stosownej diety, która powinna być niskohistaminowa oraz niskopotasowa. Należy unikać: kiszonek (ogórki, kapusta), niektórych ryb (łosoś, anchois), rodzynek, owoców (porzeczki, truskawki, maliny czy jagody), napojów alkoholowych (w szczególności piwa i wina), przypraw (pieprzu, curry, kminku), pomidorów (źródło potasu). Z napojów lepiej odstawić te z drażniącą pęcherz kofeiną oraz napoje gazowane, które zawierają dwutlenek węgla i słodziki.
Kwas hialuronowy – jego rolą jest regulacja ilości wody w tkance łącznej (stawów i skóry). Wiążąc się z warstwą glikozoaminoglikanów na powierzchni nabłonka urotelialnego powoduje on zmniejszenie przepuszczalności dla podrażniających czynników zewnętrznych. Ponadto, stosowane dopęcherzowo, związki o strukturze glikozoaminoglikanów hamują wydzielanie mediatorów stanu zapalnego, a co za tym idzie rozwój zapalenia neurogennego pęcherza moczowego. Według najnowszych wytycznych, optymalną terapią regenerująca śluzówkę pęcherza jest połączenie kwasu hialuronowego z siarczanem chondroityny.
Siarczan chondroityny – pokrycie uszkodzonego miejsca śluzówki siarczanem chondroityny łagodzi dolegliwości bólowe i poprawia komfort życia, zmniejsza częstość bolesnych parć na pęcherz i wydłuża okres pomiędzy mikcjami. Według najnowszych wytycznych, optymalną terapią regenerująca śluzówkę pęcherza jest połączenie siarczanu chondroityny z kwasem hialuronowym.
Leki doustne są zwykle pierwszym wyborem w leczeniu schorzeń układu moczowego. W przypadku nawrotowych infekcji dróg moczowych stosuje się antybiotyki, zalecone przez lekarza na podstawie antybiogramu (jeżeli wykonano posiew moczu) lub takiego antybiotyku, który zwykle jest skuteczny w zakażeniu wywołanym przez bakterie E.coli. Przy nawrotowych infekcjach dróg moczowych, warto antybiotyki kojarzyć z wlewkami dopęcherzowymi, które regenerują śluzówkę pęcherza. Przy pęcherzu popromiennym stosuje się również leki antycholinergiczne i beta 3 adrenomimetyczne, których zadaniem jest rozkurczenie pęcherza. Przy chorobach układu moczowego, które znacząco potrafią obniżyć jakość życia pacjentów, stosuje się również leki przeciwbólowe, w skrajnych sytuacjach opioidy, niekiedy również leki przeciwdepresyjne, czy też ułatwiające zasypianie.