Menu

Objawy

Problemy z pęcherzem mogą zakłócić życie seksualne chorego. U kobiet może występować ból i dyskomfort w trakcie stosunku, w tym związany z niedostatecznym nawilżeniem. U mężczyzn ból penisa lub moszny może pojawiać się w trakcie wytrysku, a nawet dzień po. Odczuwanie dyskomfortu w czasie i po stosunku może doprowadzić do obniżonego pożądania, a w konsekwencji unikania stosunków, poczucia winy, a nawet depresji. Objaw ten jest często pomijany przez chorego w czasie wizyty u lekarza ze względu na jego intymną naturę. Warto jednak przełamać wstyd, pamiętając, że każdy szczegół może przybliżyć do postawienia właściwej diagnozy.

U kobiet objawia się bólem miednicy (ból dolnej części brzucha), pochwy czy też odbytu, u mężczyzn odczuwalny jest między moszną a odbytem (krocze). W przypadku problemów z pęcherzem rzadziej występuje w dolnej części pleców. Ból może zwiększać się wraz z napełnianiem pęcherza, natomiast opróżnianie go może przynosić chwilową ulgę. Dlatego pacjenci starają się oddawać mocz jak najczęściej. U części pacjentów ból przybiera postać chroniczną, u innych incydentalną – pojawia się i znika. Cechą charakterystyczną jest rosnące nasilenie w trakcie napełniania pęcherza. Ból może narastać po zjedzeniu lub wypiciu określonych produktów (jak kawa, kwaśne potrawy, ostre przyprawy, pomidory czy banany), w czasie menstruacji, ale również w związku ze stresem czy też wzmożonym wysiłkiem fizycznym. Również zmiany temperatury otoczenia mogą powodować nasilenie bólu (zimne powietrze nasila ból).

Częstomocz (polakisuria), czyli częste oddawanie moczu w małych ilościach. Zdrowy, dorosły człowiek oddaje mocz średnio 6-7 razy w ciągu dnia. Osoby chore mogą odczuwać potrzebę do oddawania moczu nawet do 40 razy dziennie, zazwyczaj po kilka kropli, co może nie przynosić ulgi nawet na chwilę. Symptom ten nie ustępuje także podczas snu (częstomocz nocny), większość zdrowych osób przesypia 6-8h bez konieczności oddawania moczu, niepokoić powinna potrzeba oddania moczu częściej niż 2 razy w ciągu nocy.

U zdrowej osoby parcie na pęcherz jest sygnałem do jego opróżnienia, w ciągu dnia odczuwalne jest 6-7 razy i wygasza się po oddaniu moczu. Parcie takie można powstrzymać (to znaczy po jego odczuciu można odroczyć moment udania się do toalety). Osoby z problemami z pęcherzem odczuwają parcie znacznie częściej, często nawet chwilę po oddaniu moczu. Takie niefizjologiczne parcie, którego nie można powstrzymać, nazywamy parciem naglącym. Może ono występować nawet do kilkudziesięciu razy na dobę.

logo ibsa

IBSA Poland Sp. z o.o.
Jana Pawła II 29
00-867 Warszawa, Polska
NIP 5213600577, KRS 0000383362
Email: kontakt@zdrowypecherz.pl

 

Strona zdrowypecherz.pl ma na celu prezentację rzetelnych i kompleksowych informacji na temat nawrotowych infekcji dróg moczowych, śródmiąższowego zapalenia pęcherza/zespołu bolesnego pęcherza oraz pęcherza popromiennego. Treści prezentowane na stronie mają charakter edukacyjny i nie stanowią podstaw do samodiagnozy. W przypadku wystąpienia objawów chorobowych, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Informacje stanowiące wyciąg z instrukcji używania wyrobu medycznego ialuril® Prefill zostały oddzielone od treści edukacyjnych i odpowiednio oznaczone.

Zapoznaj się z pełną treścią regulaminu witryny.